כללי המשחק של עולם הזוגיות ב-2022

לפעמים נדמה כי כל מה שאנחנו רגילים אליו ב"עולם האינסטנט הדיגיטלי" לא מתכתב עם עולם מערכות היחסים. המרחב הדיגיטלי מציע לנו תגמולים מיידיים והנאות רגעיות. אין צורך במאמץ מנטלי, בטח לא פיזי, כדי שנרגיש סיפוק ועניין.

המרחב הזוגי לעומת זאת, חושף בפנינו כללים נוספים ואיכויות שמתפתחות עם הזמן. הקשר הזוגי משנה פנים במהלך החיים המשותפים, והוא יכול להיות נעים, מספק וממלא אם נביא לקדמת הבמה מספר כללי משחק חשובים. שנתחיל?

כלל ראשון – תגמול מיידי, לא בבית ספרנו

אנחנו חיים בעולם שיש בו מגוון רחב של מוצרים, רשתות חברתיות, אפליקציות, ואפילו שפע של נוסחאות לאושר. התגמול מובטח לנו בלחיצת כפתור, וכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה רק לבחור וליהנות. אם במקרה אנחנו לא מרוצים מהבחירה שלנו, פרוסות בפנינו אינספור אפשרויות נוספות.

בעולם הזוגיות לעומת זאת, התמונה היא לגמרי אחרת. זוגיות איכותית וטובה נבנית לאורך זמן, נדבך על נדבך, ודורשת לא מעט השקעה. תחילה משקיעים בתשתית, לאחר מכן יוצקים לתוכה ערכים משותפים ובונים תקשורת טובה. בין לבין משלבים מחוות אהבה נעימות כמו חיבוק, ליטוף ומילות חיזוק שמסייעים לנו לטפח קשר בריא. ההשקעה היומיומית היא מעין "משחק מקדים" לריגושים נוספים ולהנאה מרבית בזמן קיום יחסי מין.

תגמול מיידי, לא משנה כמה טוב ונעים הוא יהיה, הוא רגעי וחולף. התגמול האמיתי יגיע בשלב מאוחר יותר בקשר הזוגי, כשנגיע לצומת דרכים מאתגרת או כשנחווה משבר. דווקא ברגעים כאלו נוכל לראות איך תחושת הערבות ההדדית תעמוד לנגד עינינו ותהווה גשר בינינו.

כלל שני – מה שרואים מכאן הוא (לא) כל התמונה

בעולם הדיגיטלי בכלל וברשתות החברתיות בפרט ישנו ערך רב לוויז'ואל, שמייצר חוויה אטרקטיבית ומסקרנת. מומלץ שהמסר יהיה נגיש ומעניין, ואף יעורר בנו רגש, על מנת שנפעל כאן ועכשיו ונגיב בהתאם, אפילו שאנחנו לא רואים את התמונה המלאה. גם בזוגיות יש חלקים הסמויים מן העין. אנחנו זקוקים למראה פנורמית, שחומר הגלם שלה הוא ראייה מודעת, שתאפשר לנו לראות את כל התמונה.

המפגש בין שני בני אדם שבוחרים לנהל חיים משותפים, מוליד באופן אוטומטי את הצורך בהיכרות מעמיקה ובחקירה הדדית. היכולת שלנו להבין את הלך המחשבה ואת אופן ההתנהגות של הפרטנר שלנו היא כישור נלמד בפני עצמו. כשם שאישיות האדם מורכבת, כך התמונה הזוגית מורכבת שבעתיים, ולשמחתנו ניתן לקבל כלים שיעזרו לנו להתמודד עם האתגרים שהיא מביאה.

כלל שלישי – אותנטיות היא שם המשחק

רשת חברתית חובקת עולם, דוגמת פייסבוק, היא במה ענקית למסרים. אנחנו עסוקים בלמצוא חן, מלטשים מסרים, אך האם אנחנו מתנהלים בה באותנטיות? אין לדעת. מרחב זוגי הוא מרחב מקודש של שניים בו האותנטיות היא שם המשחק, ולכן את המסכות, כדאי שנשאיר בחוץ.

אנחנו רוצים שיקבלו אותנו בכל מצבי הצבירה המנטליים שלנו. כשאנחנו מצוברחים, כעוסים, כאובים. שלא ישפטו אותנו על החלקים הפחות מוארים, שהרי הם חלק מפאזל האישיות הייחודי שלנו. אנחנו מקווים ש"השריטות" שלנו יתקבלו בהבנה, ושיאהבו אותנו על סך כל החלקים המרכיבים אותנו.

אפשר לומר שהזוגיות אליה אנחנו שואפים היא פלנטה ייחודית. האינסטינקטים שלנו לא תמיד מספיקים, האינטואיציה יכולה לבלבל, ומנת משכל גבוהה ככל שתהיה, לא עוזרת. כשאנחנו בוחרים להיכנס למערכת יחסים אינטימית ורוצים להפיק ממנה את המיטב, עלינו להתייחס לפלנטה הזו בכבוד הראוי לה, לגלות סקרנות בריאה, לדעת יותר על עצמנו ועל הפרטנר שלנו, ואולי הכי חשוב – להגיע עם לב פתוח שיכול להוביל אותנו למקומות נפלאים בקשר.

מחברת המאמר: גלית שלו, יועצת זוגית ומשפחתית 052-6032082